Sklep internetowy z legowiskami dla psów i kotów

537 001 002 / Pon - Pt: 6.00 - 14.00

dobrelegowiska@o2.pl

Jak dobrać legowisko?

Kryterium wyboru rozmiarów legowiska:

Rozmiar kojca winien być dopasowany do wielkości zwierzęcia, którą mierzy się od głowy do podstawy ogona,

dodając 15-25 cm zapasu, kiedy pupil leży wyciągnięty na grzbiecie lub boku.

Wielkość posłania musi dorosłemu osobnikowi umożliwić swobodne wyciągnięcie się.

Wybór posłania dla szczeniaka jest nieco trudniejszy jeśli chcemy by spełniało swą funkcję również po osiągnięciu wieku dorosłego zwierzątka. Niektórzy robią to na podstawie wywiadu, jakie gabaryty osiągają dorosłe osobniki danej rasy, a w przypadku mieszańców, jakiej wielkości byli rodzice.

Posłanie dla suczki lub kotki z malutkimi osobnikami powinno być odpowiednio większe, by zapewnić komfort mamie i maluszkom.

 

Jak śpi Twój Pupil?

Ponadto warto do każdego, ale to każdego Pupila podejść indywidualnie.I tu pozorna  trywialność wyboru rozmiaru posłania dla naszego Czworonoga "troszkę" się komplikuje.Bo każdy , ale to każdy Pupil jest indywidualną jednostką, mającą swoje przyzwyczajenia, temperament i podobnie jak ludzie lubią wybierać rózne pozycje podczas snu.Dobrze jest wziąć pod uwagę ulubiony styl spania pupila;

-Skulony w kłębuszek - w tym przypadku można wziąć standardowy rozmiar posłania , a nawet wymiar mniejsze. Zmierzyć długość zwierzątka, które pyszczek chowa na wysokości ogona wyginając jak struna grzbiet i na tej podstawie dobrać idealne posłanie.

- Rozwalony król - łapki przednie i tylne często są rozłożone w różnych kierunkach świata, wyprostowane, głowa jest wysunięta jak najdalej ogona. Taki typ spania Pupila obliguje nas do zakupu większego rozmiaru łóżka niż przeciętne, by głowa, tułów i łapki miały wygdne oparcie.

- Aktywny myśliwy- biega i poluje nawet przez sen, leżąc i wydajac przy tym pomruki i różne dźwięki. W tym przypadku należy wybrać łóżko odpowiednio większe, by nie zsuwał się podczas drzemek z posłania i zapewnic jak największy komfort do nocnych polowań.

Legowisko składa się z 3 oddzielnych części (nie dotyczy legowisk ze zdejmowanym pokrowcem oraz typu materac):

  • oparcia (bazy-otoka),

  • wyjmowanej poduszki wewnętrznej (powierzchni spania), można wytrzepać , wyprać 

  • dodatkowej malutkiej poduszeczki służącej jako podparcie pod głowę zwierzątka, zabawka na codzień albo przytulanka do snu.

Wysokość otoka przy rozmiarach: XS,S,M -wynosi ok. 15 cm- różnica pomiędzy wysokością otoka, a poduchą wewnętrzną to ok. 7 cm. Krawędź otoka jest wyższa, oparcie ma wyraźny zarys.

Wysokość otoka przy rozmiarach: L,XL,2XL,3XL- wynosi ok. 16-17cm- krawędź otoka nieznacznie znajduje sie powyżej poduchy wewnętrznej, bądź się z nią zrównuje.  Legowisko tworzy kształt poduchy wraz z otokiem. (Zdjęcie powyżej -Chart Polski na legowisku XL-100cm/80cm)

Na powyższe ma wpływ technologia produkcji, wykroju i szycia legowisk. Im większe legowisko, tym większa potencjalna waga przyszłego użytkownika, a więc nacisk na poduchę jest większy. Skoncentrowaliśmy się w tym przypadku na wygodzie Pupila i utrzymaniu ciepła poduchy wewnętrznej, dlatego też użyliśmy więcej materiału wypełniającego, co ma wpływ na to, iż poducha wewnętrzna jest wyższa niż w mniejszych rozmiarach. Stąd właśnie w mniejszych legowiskach zarys otoka jest bardziej widoczny, w większych zrównuje się z poduchą wewnętrzną.